Club Awards

Club Awards

We think all South Barwon athletes are champions! But each year there are some stand out performers who are worthy of some extra recognition.
South Barwon LAC Awards 2016-17 Season
President’s Award David Kennedy
Club Champion Lucy Marescuk Mason Jolly
Outstanding Sprinter Nyah Brown Jack Ha
Outstanding Hurdler Luka Mathe Kai Williams
Outstanding Middle Distance Bethany Dean Kai Williams
Outstanding Jumper Ava Grace Milanovic Jack Ha
Outstanding Thrower   Hugo Walsh
Outstanding Walker Lucy Marescuk Noah Burns
Club Representative Mackenzie Russell Jacob Sprunt

GIRL AGE CHAMPIONS

AGE GROUP Champion Runner -Up
U8 Ella Trotter Scarlett Nicholls
U9 Lily Trotter Remi Moore
U10 Ava Grace Milanovic Kirra Ryan
U11 Lucy Marescuk Beatrix Hearn
U12 Molly Seller Luka Mathe
U13 Bethany Dean Paris Stokes
U14 Ella Stiles Jessica Seller
U15 Sophia Powers Hollie Davalga
U16 Bree Ferguson N/A

BOY AGE CHAMPIONS

AGE GROUP Champion Runner -Up
U8 Harvey Macpherson William Thomas
U9 Hugo Walsh Max Milanovic
U10 Zach Stevens Oscar Dow
U11 Noah Burns Aidan Stevens
U12 Mason Jolly Kai Williams
U13 Oscar Davalga Kane Harrison
U14 Brady Ferguson Jack Ha
U15 Zachary Devonish N/A

Club Awards 2015-16 Season

Awards:

 

Girl Boy
President’s Award Terri O’Neil
Club Champion Molly Seller Noah Burns
Encouragement Award Keira Atherton Mason Jolly
Incentive Award Jackson McCarthy Olivia Jolly
Good Sportsmanship Tess O’Neil Jacob Sprunt

Age Champions:

 

Age Champion Runners-up
Girl Boy Girl Boy
U8 Indiana Walsh Hugo Walsh Emilia Pantano Hugh Knuckey
U9 Kirra Ryan Rafe Phyland Matilda Whelan Bailey Cooper &

Jaxson Elzinga

U10 Lucy Marescuk Noah Burns Beatrix Hearn Leigham Elzinga
U11 Molly Seller Kade Leigh Nyah Brown Jack Cambridge
U12 Georgia Smith Harrison Leigh Ashlee Meade Kane Harrison
U13 Jessica Seller Brady Ferguson Ella Stiles Hayden Burns
U14 Olivia Richardson Zachary Devonish Caitlin Kennedy N/A
U15 Abbey Ferguson Will Batson Bree Ferguson Caleb Mutsaerts
2014-15 Season

Overall Awards

PRESIDENT’S AWARD Jonathan Burns

Award Girl Boy
Club Champion Georgia Mutsaerts Caleb Mutsaerts
Encouragement Award Lucy Marescuk Brady Ferguson
Incentive Award Luka Mathe Will Batson
Good Sportsman Award Jessica Seller Mason Jolly

Individual Awards

  Winner   Runner-up
  Girl Boy Girl Boy
U8 Ruby McCarthy Bailey Cooper Matilda Whelan Joshua Johanson
U9 Lucy Marescuk Noah Burns Matisse Higgins Aidan Stevens
U10 Luka Mathe Kade Leigh Nyah Brown Jack Cambridge
U11 Mia Higgins Harrison Leigh Georgia Smith Kane Harrison
U12 Georgia Mutsaerts Brady Ferguson Chelsea Clapinski Hayden Burns
U13 Lulu Crowhurst Isaac Dow Molly Christensen Maximus Bone
U14 Bree Ferguson Caleb Mutsaerts Abbey Ferguson Will Batson
U15 Ellie Kennedy Lara Demko N/A N/A
U16 Hannah Peart N/A N/A N/A

2013/14

OVERALL 

PRESIDENT’S AWARD: David Batson

Award Boy Girl
Club Champion Kade Leigh Ellie Kennedy
Encouragement Award Tess O’Neil
Incentive Award Colby McCallum Molly Christiansen
Good Sportsmanship Award James Richardson Ally Troop

INDIVIDUAL

Winner   Runner up  
Boy Girl Boy Girl
U/8 Aidan Stevens Stella Gleeson Noah Burns Lucy Marescuk
U/9 Kade Leigh Luka Mathe Brodie Craig Nyah Brown
U/10 Cooper Gleeson Madison Cooper Harrison Leigh Mia Higgins
U/11 Brady Ferguson Georgia Mutsaerts Hayden Burns Madison McKeirnan
U/12 Oliver Loughnan Lulu Crowhurst Isaiah Daniels Caitlin Kennedy
U/13 Will Batson Bree Ferguson Caleb Mutsaerts Abbey Ferguson
U/14 Ellie Kennedy Lara Demko
U/15 Joshua Craig Estelle Harrop Joshua Craig Louise McCarthy

2012-13

OVERALL

President’s award: cathy kreidl

Award Boy Girl
Club Champion Andrew Synoradzki Caitlin Kennedy
Little Athlete Track Champion Cooper Gleeson Georgia Mutsaerts
Little Athlete Field Champion Cooper Gleeson Caitlin Kennedy
Junior Athlete Track Champion Andrew Synoradzki Georgia Quick
Junior Athlete Field Champion Calab Mutsaerts Ellie Kennedy
Encouragement Award Jake Raimondo Bree Ferguson
Most Improved Award Jack Marescuk Frosina Saplemaeva
Good Sportsmanship Award Jonathan Burns Abbey Marescuk
Special Achievment Award Nil Nil

INDIVIDUAL

Winner   Runner up  
Boy Girl Boy Girl
U/8 Kade Leigh Luka Mathe Mason Jolly Mia Haritos
U/9 Cooper Gleeson Madison Cooper Harrison Leigh Paris Stokes
U/10 Hayden Burns Georgia Mutsaerts Brady Ferguson Madison McKiernan
U/11 Oliver Loughnan Caitlin Kennedy Isiah Daniels Olivia Richardson
U/12 Andrew Synoradzki Georgia Quick Will Batson Abbey Ferguson
U/13 Chandler Buchanan Ellie Kennedy Mitchell Saba Lara Demko
U/14 Andon Saplamaev Louise McCarthy Joshua Craig Estelle Harrop
U/15 Lachlan Boseley Sachi-Mae Demko James Boseley Alicia White

2011-12

Overall
Award Boy Girl
Club Champion Mitchell Johns Georgia Quick
Little Athlete Track Champion Jack Hayes Ellie Kennedy
Little Athlete Field Champion Jack Hayes Ellie Kennedy
Junior Athlete Track Champion Andrew Synoradzki Georgia Quick
Junior Athlete Field Champion Mitchell Johns Georgia Quick
Encouragement Award Alex Csolle Frosina Saplemaeva
Most Improved Award Mitchell Johns Jordyn Craig
Good Sportsmanship Award Hayden Burns Lara Demko
Special Achievment Award Nil Nil

individual

Winner   Runner up  
Boy Girl Boy Girl
U/8 Cooper Gleeson Kate Synoradzki Fletcher Russell Paris Stokes
U/9 Hayden Burns Lilly Moore Brady Ferguson Georgia Ellery
U/10 Oliver Loughnan Lulu Crowhurst Hunter Schwidlewski Caitlin Kennedy
U/11 Mitchell Johns Georgia Quick Andrew Synoradzki Abbey Ferguson
U/12 N/A Ellie Kennedy N/A Lara Demko
U/13 Shaun Davis Estelle Harrop Andon Saplamaev Louise McCarthy
U/14 Lachlan Boseley Sachi-Mae Demko Alex Csolle Alicia White
U/15 Jack Hayes Mikayla Milanovic Dane Solly Meg Batson

2010-11

Overall
Award Boy Girl
Club Champion James Boseley Alex Mathisen
Little Athlete Track Champion Andrew Synoradski Georgia Quick
Little Athlete Field Champion Tom McCartin Sarah Hungerford
Junior Athlete Track Champion Matthew Synoradski Alex Mathisen
Junior Athlete Field Champion James Boseley Alex Mathisen
Encouragement Award Jack Marescuk Abbey Marescuk
Most Improved Award Will Lord Zoe Angus
Good Sportsmanship Award Will Batson Anna Babare
Special Achievment Award Issac Hockey
Ben Hawkins
Alex Mathisen
Sarah Hungerford
Claudia Verstraten
INDIVIDUAL
Winner   Runner up  
Boy Girl Boy Girl
U/8 Hayden Burns Lilly Moore Brady Ferguson Monique Ramsay
U/9 Ty Williams Lulu Crowhurst Lewis Walker Caitlin Kennedy
U/10 Andrew Synoradzki Georgia Quick Noah Stokes Abbey Ferguson
U/11 Tom McCartin Lara Demko Angus Humphrey Ellie Kennedy
U/12 Matthew Synoradzki Alex Mathisen Andon Saplamaev Estelle Harrop
U/13 James Boseley Sachi-Mae Demko Lachlan Boseley Alicia White
U/14 Dane Solly Ellie Hungerford Jack Hayes Mikayla Milanovic
U/15 Daniel Milanovic Sophie Hawkins Brody Demko Sofia Harrop

2009-10

Award Boy Girl
Club Champion James Boseley Alannah Kreidl
Little Athlete Track Champion Andrew Synoradzki Alex Mathisen
Little Athlete Field Champion Lachlan King Alex Mathisen
Junior Athlete Track Champion James Boseley Alannah Kreidl
Junior Athlete Field Champion James Boseley Alannah Kreidl
Encouragement Award Matthew Deahl Mikayla Milanovic
Most Improved Award Tyler Castles Madison Ilioski
Good Sportsmanship Award Brody Demko Maddie Crowe
Special Achievment Award Isaac Hockey Claudia Verstraten &
Alex Mathisen

 2008-09

Award Boy Girl
Club Champion James Boseley Samantha Cameron
Little Athlete Track Champion Jack Baker Alannah Kreidl
Little Athlete Field Champion James Boseley Alannah Kreidl
Junior Athlete Track Champion Isaac Hockey Megan Ashworth
Junior Athlete Field Champion Oscar Harrop Samantha Cameron
Encouragement Award Andon Saplamaev Amy Hamilton Jones
Most Improved Award Tom Crowe Megan Ashworth
Good Sportsmanship Award Leah Milanovic
Special Achievment Award

2007-08

Award Boy Girl
Club Champion Lachlan Boseley Maisy Kingston
Little Athlete Track Champion Lachlan Boseley Lara Demko
Little Athlete Field Champion James Boseley Maisy Kingston
Junior Athlete Track Champion Oscar Harrop Clare Hodgson
Junior Athlete Field Champion Jay Lever Samantha Cameron
Encouragement Award Brady Massari Bonnie Humphyris
Most Improved Award Clancy Breen Samantha Cameron
Good Sportsmanship Award Edward Stella Samantha Cameron
Special Achievment Award Tom Kingston Ashlee Skorjanec

 2006-07

Award Boy Girl
Club Champion James Boseley Claudia Verstraten
Little Athlete Track Champion James Boseley Claudia Verstraten
Little Athlete Field Champion Jack Hayes Juliet Bigelow
Junior Athlete Track Champion Tom Kingston Meg Smith
Junior Athlete Field Champion Jay Lever Meg Smith
Encouragement Award Jenna Boseley
Most Improved Award Claudia Verstraten

 2005-06

Award Boy Girl
Club Champion James Boseley Claudia Verstraten
Little Athlete Track Champion James Boseley Claudia Verstraten
Little Athlete Field Champion Michael Chapman Juliet Bigelow
Junior Athlete Track Champion Michael Del Gallo Georgie Buckley
Junior Athlete Field Champion Jay Lever Ashlee Skorjanec
Encouragement Award Luke Day Brooke Skorjanec
Most Improved Award Brody Demko Jessica Leader

 2004-05

Award Boy Girl
Club Champion Jay Lever Claudia Verstraten
Little Athlete Track Champion Tom Kingston Claudia Verstraten
Little Athlete Field Champion Tom Kingston Meg Smith
Junior Athlete Track Champion Jay Lever Georgie Buckley
Junior Athlete Field Champion Jay Lever Jordan Lever
Encouragement Award Steven Del Gallo Ainsley Smith
Most Improved Award Chris Chapman Shelby Carr

 2003-04

Award Boy Girl
Club Champion Tom Kingston Meghan Smith
Little Athlete Track Champion Ashish Motiani Isobel Lambden
Little Athlete Field Champion Jay Lever Meghan Smith
Junior Athlete Track Champion James Bisinella Kelly Cameron
Junior Athlete Field Champion Richard Kangars Jordan Lever
Encouragement Award Declan Higgins Alannah Bisinella
Most Improved Award Chris Chapman Molly Stevens

 2002-03

Award Boy Girl
Club Champion Jay Lever Jordan Lever
Little Athlete Track Champion Reagan Peart Samantha Cameron
Little Athlete Field Champion Jay Lever Jordan Lever
Junior Athlete Track Champion Scott Carbines Kelly Cameron
Junior Athlete Field Champion Michael Kenny Kelly Cameron
Encouragement Award Cameron Johnson Peta Kenny
Most Improved Award Ryan Scott Lianne Bamford